Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №8 військово-цивільної адміністрації м. Торецьк

Сторінка Логопеда

Логопед - Гакало Тетяна Іванівна

Я  хочу,  щоб мене розуміли.

В останні роки  визначається значне збільшення дітей з різними труднощами в навчанні.

В даній статті я,  як шкільний логопед, хочу акцентувати увагу на «повільних» дітях.

«Давай швидко! Що ти возишся! Марш  за уроки!» -  незадоволені вчителі та батьки. А він скоріше не може! Ні, він не хвора дитина,  просто така особливість його вищої нервової діяльності.

Не завжди батьки та вчителі можуть зрозуміти, що лають вони дитину за те,  в чому вона зовсім невинна. Треба розуміти, що темп роботи – це індивідуальна особливість людини,  це не «добре» або «погано»,  просто у кожної дитини він свій. Такій дитині важко вчитися в школі. Дитина не встигає на уроці написати необхідну кількість рядків, рішити всі приклади. Він спішить, нервує, у нього болить рука, а букви виходять все гірше та гірше.

Які ж причини повільності у дітей?

Це можуть бути серйозні порушення з боку нервової системи, причина яких – страх перед уроками, перед поганою оцінкою, свідомою невдачею. Це може бути пов’язано з відносинами в сім’ї. Наприклад,  розлад поміж батьків, який визиває у дитини почуття, яке спричиняє тривожності, уповільненню активної розумової діяльності дитини. Так само діє на дитину надмірна суворість батька або матері. Постійні покарання заважають дитині сконцентруватися на виконанні роботи, та і стимул для цього відсутній.

На консультацію до мене прийшла мати Артема, її непокоїть, що хлопчик дуже повільний, «копуша». І ось перед мною сидить маленький, дуже блідий хлопчик, говорить повільно.   Він не любить школу, бо весь час його там підганяють:  «Скоріше, скоріше». Він  старається, дуже поспішає, поки не заболить рука. Бесіда з мамою виявила, що у Артема був дуже важкий період раннього розвитку. Він часто хворів і, хоча в розвитку не відставав, завжди був   повільним. Батькам таких дітей приходиться дуже важко. Матері було порекомендовано наладити добродушну та спокійну атмосферу в сім’ї, не сварити дитину.

При роботі з дітьми головна запорука успіху в тому, щоб створити такі умови в школі та вдома , яка дозволить працювати в доступному для дитини темпі, не  поспішати. Не забувайте хвалити його. Пам’ятайте, що відчуття успіху для малюка значно важливіше, ніж оцінка. Самий ефективний шлях допомоги дітям з труднощами в навчанні в початковій школі – увага, терпіння, бажання зрозуміти причини та найти особливій підхід до таких дітей.